آیا استفاده از مواد آرایشی، ریسک ابتلا به سرطان را بیشتر خواهند کرد؟

مواد آرایشی

استفاده از لوازم آرایشی طبیعی در عصر ما چندان مفهوم آشنایی نیست. مواد اصلی مورد استفاده شرکت های سازنده این مواد در محصولات خود، مواد شیمیایی هستند که در آزمایشگاه ها ساخته می شوند. دانشمندان آمریکایی گزارش می دهند که از هر هشت ترکیب از 82000 ترکیب مورد استفاده در لوازم آرایشی، یکی از مواد شیمیایی صنعتی است که حتی در علف کش ها و آفت کش ها نیز یافت می شود. بسیاری از این مواد به عنوان نرم کننده سازه های بتنی، چربی زدایی برای حذف دود از قطعات خودرو و برخی دیگر برای کاهش کشش سطحی در جوهرهای خودکار استفاده می شوند.

برخی از مواد آرایشی حاوی داروهایی هستند که بر سیستم غدد درون ریز EDC تأثیر می گذارند، اما ارتباط مستقیم بین EDC و غدد لنفاوی نامشخص است. برخی از سرطان ها از جمله سرطان سینه، پروستات، تخمدان و رحم در اثر عوامل هورمونی ایجاد می شوند.

یک مطالعه جدید نشان می دهد که بیش از نیمی از لوازم آرایشی محبوب مانند رژ لب و ریمل حاوی مواد شیمیایی هستند که می توانند باعث سرطان و سایر مشکلات سلامتی شوند. مواد پلی و فلوروکربن (PFAS) به طور گسترده در ساخت محصولات مختلف استفاده می شود. PFAS یا پلی فلوئوروکربن از دهه 1940 در بسیاری از صنایع در سراسر جهان از جمله لوازم آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار گرفته است.

محققان بیش از 200 لوازم آرایشی محبوب فروخته شده در ایالات متحده و کانادا را آزمایش کردند و به مقادیر بالایی فلوراید پی بردند. مطالعات قبلی پلی و فلوروآلکیل ها را با مشکلات مختلف سلامتی از جمله سرطان، فشار خون بالا و بیماری تیروئید مرتبط دانسته اند.

  پروبیوتیک، معجزه در روند درمان سرطان سینه

محققان دانشگاه نوتردام بیان می‌کنند که خطر افزایش آلودگی محیطی که در تولید و دفع این محصولات تداخل ایجاد می‌کند، وجود دارد که می‌تواند بسیاری از افراد را تحت تاثیر قرار دهد.

به طور خاص، محصولاتی که به عنوان با دوام و مقاوم در برابر سایش گزارش شده‌اند، سمیت بالایی دارند که نشان‌دهنده مقاومت در برابر آب است، که کلید ترویج لوازم آرایشی و برخی محصولات بهداشتی است که از آنها محافظت می‌کند.

در مقاله ای دیگر که قبلا در وبسایت دکتر رسولی منتشر شده است، میتوانید ملاحظه کنید که رنگ هایی شیمیایی که برای موی سر استفاده میشوند یکی از عواملی هستند که منجر به افزایش سرعت رشد تومورهای سرطان سینه میشوند.

دکتر عطاالله رسولی

دکتر عطاالله رسولی

متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی سرطان

سابقه ریاست بیمارستانهای امیرکبیر و امیرالمومنین اهواز
فارغ التحصیل از دانشگاه تهران و انستیتو کانسر و با تجربه بیش از ۱۰,۰۰۰ عمل جراحی
ایشان در حال حاضر در بیمارستان آپادانا اهواز (کد نظام پزشکی ۴۴۸۹۸) مشغول به طبابت هستند.