روش های بازسازی و ترمیم سینه بعد از سرطان

بازسازی و ترمیم سینه

درمان سرطان سینه اغلب شامل برداشتن جزئی یا کامل یک یا هر دو سینه میشود که به این عمل ماستکتومی می گویند. بازسازی و ترمیم سینه را می توان پس از ماستکتومی انجام داد تا تاثیر روانی این عمل کاهش یابد.

فرآیند بازسازی سینه می تواند به فرد کمک کند تا عزت نفس خود را بازیابد و اعتماد به نفس و احساس بهتر در دوره بهبودی پس از سرطان داشته باشد. ماستکتومی عملی است که در آن جراح معمولاً کل سینه از جمله نوک پستان و آرئولا را برای جلوگیری از سرطان سینه برمی‌دارد.

لامپکتومی برداشتن بخشی از سینه است که حاوی تومور کوچکتری است. با این روش فقط تومور برداشته می شود و بقیه پستان حفظ می شود.

گرچه عوامل زیادی می توانند به تعیین مناسب ترین نوع بازسازی سینه کمک کنند، اما دو گزینه جراحی اصلی وجود دارد:

  • پروتز سینه، که از پروتز سیلیکونی یا سالینی برای ترمیم سینه استفاده می کنند.
  • جراحی اتوپلاستی که در فرآیند جراحی برای ترمیم سینه از قسمت دیگری از بافت بدن استفاده میشود.

در بعضی شرایط جراح ممکن است از ترکیب دو روش استفاده کند. تکنیک‌های اضافی می‌توانند به جراح در بازسازی نوک سینه و ناحیه اطراف آن کمک کنند.

فاکتورهای اساسی در انتخاب روش ترمیم سینه

  • نوع بدن ( افراد لاغر ممکن است بافت اضافی در سایر قسمت های بدن خود نداشته باشند، بنابراین فقط از پروتز استفاده می شود. )
  • سلامت فردی
  • استعمال دخانیات
  • محل، شدت و انواع سرطان
  • درمان های سرطانی مانند پرتو درمانی یا شیمی درمانی

مسلما عوامل حیاتی دیگری در انتخاب روش ترمیم سینه بعد از سرطان وجود دارد که طبق شرایط فردی و نوع سرطان متفاوت خواهد بود که در ارتباط با این موضوع بهتر از با پزشک خود مشورت نمایید.

روش های ترمیم و بازسازی سینه

جراحی پروتز سینه

هنگام بازسازی سینه با پروتز، جراح پروتزهای سیلیکونی یا سالینی را در زیر پوست یا ماهیچه به جای بافت قدیمی سینه قرار می دهد. برای اکثر موارد، این یک فرآیند دو مرحله ای است. در مرحله اول، جراح پروتز را زیر پوست باقیمانده سینه قرار می دهد و پس از بهبودی ، جراح محلول نمکی را از طریق پوست به بافت سینه تزریق می کند. پروتز به تدریج رشد می کند، این فرآیند می تواند 6 تا 10 هفته طول بکشد، اگر از پروتز سیلیکونی از قبل پر شده استفاده می کنید، لازم نیست.

  تفسیر و بررسی آزمایش پاتولوژی سینه

جراحی فلاپ پوست

در جراحی فلاپ، جراح بافت را از قسمت دیگری از بدن برمی دارد و برای بازسازی به سینه منتقل می کند. جراح معمولاً بافت را از شکم خارج می کند. با این حال، می تواند از سایر قسمت های بدن، از جمله باسن یا پشت ران نیز صورت بگیرد. جراحی فلاپ پوستی بسیار پیچیده است زیرا نیاز به انتقال بافت از یک قسمت بدن به قسمت دیگر دارد.دو روش برای این عملیات وجود دارد:

جراحی فلاپ آزاد free

در جراحی فلاپ آزاد، جراح بافت و رگ‌های خونی را که خون را در قفسه سینه به گردش در می‌آورند، به طور کامل برمی‌دارد. جراح رگ های خونی در محل را به سایر رگ های خونی در سینه می پیوندند. این رگ های خونی بسیار کوچک هستند، بنابراین جراح از میکروسکوپ برای اتصال رگهای خونی استفاده میکند.

جراحی فلاپ پدیک

در این جراحی، جراح بافت پیوند شده را به طور کامل از رگ‌های خونی شما خارج نمی‌کند، در عوض بافت به بدن متصل می‌شود و جراح معمولاً آن را داخل سینه می‌چرخاند تا به سینه شکل دهد. جراح معمولاً برای جراحی فلاپ سینه  از بافت شکم یا پشت استفاده میکند.

بازسازی برای چه کسانی مناسب است؟

این یک تصمیم شخصی است و اغلب آسان نیست. می توانید از جراحی ترمیمی استفاده کنید. می توانید از پدهای بیرونی برای ایحاد حس سینه استفاده کنید یا سعی کنید ظاهر خود را تغییر ندهید.

بازسازی برای چه کسانی مناسب نیست؟

بازسازی سینه برای افرادی که هنوز سرطان سینه خود را به طور کامل درمان نکرده اند و یا تحت شیمی درمانی و پرتودرمانی هستند مناسب نیست، اما تصمیم با پزشک است و بیمار از علت آن مطلع می شود.

  درد بعد از عمل سرطان سينه

بهترین زمان برای ترمیم چه زمانی است؟

برنامه زمانی بر اساس خواسته های بیمار، وضعیت سلامت و شرایط درمان سرطان بیمار است. بازسازی سینه را می توان با همان روش برداشتن سینه انجام داد یا سال ها بعد بیمار می تواند فرآیند بازسازی و ترمیم سینه را انجام دهد. هنگامی که شیمی درمانی یا پرتودرمانی شروع می شود، بازسازی معمولاً تا تکمیل آن درمان ها به تعویق می افتد.

اقدامات قبل و بعد از عمل بازسازی سینه

آماده سازی برای این روش، از جمله بیهوشی، می تواند تا 2 ساعت طول بکشد. بازسازی 1 – 6 ساعت پس از شروع کار طول می کشد. بعد از عمل حدود 2 – 3 ساعت طول می کشد تا دوره نقاهت بیمار به اتاق بیمارستان منتقل شود.

بازسازی سینه یک عمل جراحی پیچیده است و احتمال دارد بیمار چندین روز را در بیمارستان سپری کند. افراد ممکن است برای بازسازی کامل سینه به بیش از یک عمل جراحی نیاز داشته باشند. جراحی فلاپ پوست نسبت به بازسازی پروتز مدت زمان بیشتری برای بهبود نیاز دارد.

هر دو نوع جراحی باعث خواهد شد تا حداکثر 2 ماه از انجام بیشتر فعالیت های روزانه بیمار جلوگیری کنند. با این حال، اثرات روانی از دست دادن یک یا هر دو سینه می تواند مدت بیشتری ادامه داشته باشد. همچنین اقدامات مهمی بعد از جراحی نیاز است که پزشک بایستی بیمار و همراهان بیمار را نسبت به آن آگاه کند.

2 ماه اول بهبودی از جراحی ترمیم سینه

خستگی، درد، کبودی، تورم یا درد در قفسه سینه و در ناحیه‌ای که فلپ‌های پوست برداشته شده است، مانند شکم، پشت یا باسن در حین جراحی.

حرکت بدن مانند بالا بردن بازوها

نیاز به لوله تخلیه

در طول دوره نقاهت، پزشک ممکن است داروهای ضد درد تجویز کند و همچنین استفاده از باند کشی را برای کاهش تورم توصیه کند.

ابتدا از شما خواسته می شود که برای معاینات منظم مراجعه کنید. اگر پروتز موقت دارید، برای رسیدن به اندازه دلخواه، به طور متوسط ​​هفته ای یک بار به سینه های شما محلول نمکی تزریق خواهد شد. سینه ها باید هر ماه معاینه شوند. و ماموگرافی سالانه انجام دهید.

عوارض بازسازی سینه

سینه های بازسازی شده دقیقاً شبیه یک سینه معمولی نیستند. با این حال، با گذشت زمان، برخی از احساسات ممکن است بازگردند. بازسازی سینه هیچ خطری برای سرطان ندارد و به طور کلی در درمان سرطان دخالتی ندارد. در صورت برگشت بیماری، تیم پزشکی می تواند جراحی هدفمند، پرتودرمانی، شیمی درمانی و درمان هدفمند را برای درمان آن انجام دهد.

دکتر عطاالله رسولی

دکتر عطاالله رسولی

متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی سرطان

سابقه ریاست بیمارستانهای امیرکبیر و امیرالمومنین اهواز
فارغ التحصیل از دانشگاه تهران و انستیتو کانسر و با تجربه بیش از ۱۰,۰۰۰ عمل جراحی
ایشان در حال حاضر در بیمارستان آپادانا اهواز (کد نظام پزشکی ۴۴۸۹۸) مشغول به طبابت هستند.