علت پیشروی سرطان سینه چیست؟

تومور سرطان

یک مطالعه جدید از دانشگاه استرالیای جنوبی (UniSA) ارتباطی بین سلول‌های سرطان سینه مهاجم و تراکم پروتئین در سطح سلول پیدا کرده است. این تعامل پروتئینی در سلول حیوانی و انسانی مشاهده شده است.

این مطالعه اطلاعات مهمی در مورد مکانیسم پیشرفت سرطان سینه از سرطان سینه خوش خیم به سرطان مهاجم والنتینا پولتاوتس، یکی از محققین این پروژه، ارائه می دهد.سرطان سینه سالانه بیش از 3.2 میلیون زن را در سراسر جهان مبتلا می کند. سرطان تهاجمی پستان مسئول بیش از 40 درصد از کل مرگ و میرهای مرتبط با سرطان در زنان است. در حال حاضر هیچ درمانی برای تومورهای متاستاتیک وجود ندارد. به همین دلیل است که ارائه روش درمانی جدید که می تواند به گسترش سرطان سینه به سایر قسمت های بدن حمله کند بسیار مهم است.

پروتئین‌های CXCR۴ و CCR۷ به تنهایی در بسیاری از انواع سلول‌ها از جمله سلول‌های مبتلا به سرطان پستان یافت می‌شوند؛ اما آن‌ها در سلول‌های مهاجم‌تر و متاستاتیک‌تر سرطان پستان، به یکدیگر متصل هستند تا سیگنال‌های خاصی را ارسال کنند که به رشد و حرکت سریع این سلول‌ها منجرمی‌شوند.

این گروه پژوهشی، سیستمی را ابداع کردند که این پروتئین‌ها را وادار می‌کند تا روی سطوح سلول‌های سرطانی غیر تهاجمی سینه تعامل داشته باشند و نشان داده اند که چگونه سلول‌های سرطانی را تهاجمی‌تر می‌کند.در بحبوحه همه‌گیری کووید ۱۹، ۹۸ درصد از موارد غربالگری سینه در سراسر استرالیا لغو شده یا به تعویق افتاده‌اند و هزاران زن در معرض خطر بیشتر قرار گرفته‌اند.

پولتاوتس گفت: اگرچه پژوهش برای بهبود میزان بقای سرطان سینه ادامه دارد؛ اما سرمایه‌گذاری بیشتری برای مقابله با این سرطان مورد نیاز است که به سختی درمان می‌شود.شکی نیست که تحقیقات بیشتر درک ما از سرطان سینه را بهبود می بخشد. ما مصمم هستیم که قدم به قدم جلو برویم تا درمانی برای این بیماری ویرانگر پیدا کنیم.”

  ارتباط مصرف بیشتر قارچ با کاهش خطر ابتلا به سرطان

منبع

دکتر عطاالله رسولی

دکتر عطاالله رسولی

متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی سرطان

سابقه ریاست بیمارستانهای امیرکبیر و امیرالمومنین اهواز
فارغ التحصیل از دانشگاه تهران و انستیتو کانسر و با تجربه بیش از ۱۰,۰۰۰ عمل جراحی
ایشان در حال حاضر در بیمارستان آپادانا اهواز (کد نظام پزشکی ۴۴۸۹۸) مشغول به طبابت هستند.