تشخیص سرطان پستان با آزمایش خون

تشخیص سرطان پستان با آزمایش خون

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی ، سالانه بیش از 600000 زن را در سراسر جهان به سرطان سینه مبتلا میشوند. تشخیص زود هنگام سرطان پستان می تواند منجر به کاهش مرگ و میر شود. اخیراً پزشکان آلمانی گفته اند که آنها روشی را برای تشخیص سرطان پستان با آزمایش خون ایجاد و توسعه داده اند. در این مقاله به چگونگی و صحت این موضوع پرداخته ایم.

کشف آزمایش خون سرطان پستان چگونه بود؟

سرطان پستان شایع ترین بیماری در بین زنان در کشورهای صنعتی و رایج ترین نوع سرطان در میان زنان در سراسر جهان است ، اما اگر توده سرطانی در مراحل اولیه رشد تشخیص داده شود ، بیمار 95٪ احتمال دارد درمان شود.

محققان دانشگاه هایدلبرگ ، یکی از قدیمی ترین دانشگاه های آلمان ، آزمایشی را ایجاد کرده اند که می تواند برای تعیین اینکه آیا یک بیمار مبتلا به سرطان پستان است ، مورد استفاده قرار گیرد. نویسنده اصلی این مطالعه به روزنامه آلمانی بیلد گفت که روشی به نام Hiscreen می تواند سرطان پستان را از طریق آزمایش خون حتی قبل از مشاهده توده های سرطانی برای فناوری های تصویربرداری فعلی مانند ماموگرافی تشخیص دهد.

این آزمایش خون جدید می تواند به تشخیص سرطان پستان در مراحل اولیه رشد کمک کند. محققان دانشگاه هایدلبرگ آلمان می گویند آزمایش خون جدید امسال آغاز می شود. به گفته محققان ، این آزمایش خون همانطور که تاکنون سونوگرافی ، ام آر آی و ماموگرافی انجام داده است ، قادر به تشخیص سرطان پستان است.

  تاثیر ویتامین ها در کاهش ریسک ابتلا به سرطان

آیا آزمایش خون سرطان پستان جایگزین تشخیص سنتی سرطان پستان می شود؟

تیم تحقیقاتی پروفسور کریستوف زون از کلینیک زنان دانشگاه هایدلبرگ این آزمایش را در 21 فوریه 2019 ، در کنگره ای در آکادمی زنان فدرال در دوسلدورف معرفی کردند. اما آنها می گویند این آزمایش هنوز جایگزین روشهای قبلی تشخیص سرطان پستان نمی شود. مهمترین عملکرد این آزمایش خون کمک به تشخیص سرطان پستان در مراحل اولیه رشد است.

عملکرد این آزمایش خون برای سرطان پستان چگونه با ماموگرافی مقایسه می شود؟

در حال حاضر در غربالگری سرطان پستان ماموگرافی ، ام آر آی و معاینات بالینی استفاده می شود . با این حال ، این روش ها ممکن است خطراتی مانند نتایج مثبت کاذب ، نتایج منفی کاذب ، و قرار گرفتن در معرض اشعه و همچنین ایجاد درد و ناراحتی برای بیماران داشته باشد.

یکی از محققان گفت: “نتایج آزمایش به اندازه ماموگرافی قابل اعتماد است ، اما هزینه کمتری نیز دارد و بیمار را در معرض اشعه یا درد قرار نمی دهد.” در مطالعه ای که توسط دانشگاه هایدلبرگ آلمان انجام شد ، 75 درصد از 500 بیمار مبتلا به سرطان پستان به درستی تشخیص داده شد ، اما محققان گفتند این روش برای افراد زیر 50 سال بسیار دقیق تر است.

اساس این آزمایش خون جدید یک روش به نام “بیوپسی مایع” یا “بیوپسی مایع” است، که یک روشی جدید نیست. تیمی از محققان از انگلیس ، دانمارک ، لهستان ، هلند و اسپانیا در نوامبر 2018، تحقیقاتی را ارائه داده اند که بر اساس آن امکانات مختلفی برای تشخیص سرطان از طریق آزمایش خون بر اساس این تحقیق ، هشت نوع سرطان از طریق بیوپسی مایعات قابل شناسایی است. البته دقت روش معرفی شده در سال گذشته ایده آل نبود و از هر سه مورد سرطان پستان ، یک مورد با این روش تشخیص داده شد که نسبت به ماموگرافی درصد کمی است ، زیرا دقت ماموگرافی 78 درصد است.

  درد بعد از عمل سرطان سينه

این آزمایش خون چه زمانی به بازار عرضه می شود؟

محققان آلمانی امیدوارند که آزمایش خون جدید را در سال 2019 آغاز کنند. آنها در 12 ماه گذشته بیش از 900 زن را آزمایش کردند که 500 نفر از آنها سرطان پستان داشتند. این مطالعه در حال انجام است و پیش بینی می شود 2000 بیمار سرطانی را شامل شود.

آیا این آزمایش خون سایر سرطان ها را تشخیص می دهد؟

محققان امیدوارند در مراحل اولیه از طریق بیوپسی انواع دیگر سرطان مانند سرطان تخمدان را تشخیص دهند و احتمالاً در آینده تشخیص متاستازها یا گسترش سلول های سرطانی از یک بافت به بافت دیگر آسان تر خواهد بود.

شما میتوانید برای رزرو نوبت از دکتر عطااله رسولی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی سرطان به بخش ارتباط با ما مراجعه کنید.

 

دکتر عطاالله رسولی

دکتر عطاالله رسولی

متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی سرطان

سابقه ریاست بیمارستانهای امیرکبیر و امیرالمومنین اهواز
فارغ التحصیل از دانشگاه تهران و انستیتو کانسر و با تجربه بیش از ۱۰,۰۰۰ عمل جراحی
ایشان در حال حاضر در بیمارستان آپادانا اهواز (کد نظام پزشکی ۴۴۸۹۸) مشغول به طبابت هستند.