پروبیوتیک، معجزه در روند درمان سرطان سینه

بدن انسان در بسیاری از قسمت های بدن از جمله سینه میکروبیوم متفاوتی دارد. اکثر تومورهای سرطان سینه گیرنده استروژن مثبت (ER+) هستند و میکروبیوم سینه را برای تحریک رشد سرطان تغییر می دهند.
محققان دانشگاه Wake Forest در کارولینای شمالی دریافتند که پروبیوتیک ها می توانند فعالیت ضد سرطانی داروی تاموکسیفن و سایر داروهایی را که سیستم غدد درون ریز را هدف قرار می دهند، افزایش دهند.
دو سوم تومورهای سرطان سینه به هورمون هایی مانند استروژن و پروژسترون حساس هستند، که نشان می دهد سلول های تومور گیرنده هایی دارند که از هورمون ها برای تحریک رشد استفاده می کنند. سرطان پستان با گیرنده استروژن مثبت (ER+) شایع ترین نوع سرطان سینه است. تحقیقات نشان می دهد که میکروبیوم منحصر به فرد سینه با رژیم غذایی یا حضور تومور تغییر می کند.

  رژیم غذایی مناسب برای جلوگیری از ابتلا به سرطان سینه

میکروبیوم مجموعه ای از میکروارگانیسم ها (مانند باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها) است که در یک محیط خاص زندگی می کنند.
یک میکروبیوم مشخص در بدن انسان وجود دارد. در حالی که میکروبیوم روده بزرگترین و شناخته شده ترین نوع میکروبیوم است، سینه نیز میکروبیوم خاص خود را دارد. درمان غدد درون ریز هدفمند، که به عنوان هورمون درمانی نیز شناخته می شود، برای کمک به کاهش سطح استروژن یا جلوگیری از اثرات آن تجویز می شود.
تاموکسیفن دارویی است که اغلب برای کاهش خطر سرطان سینه در افراد پرخطر و برای جلوگیری از عود پس از ماستکتومی استفاده می شود. در این مطالعه، یک مدل موش آزمایشگاهی با رژیم غذایی مدیترانه ای یا پرچرب غربی تغذیه شد و تاموکسیفن را به مدت سه ماه دریافت کرد.

  غذاهایی که ضد سرطان سینه هستند

آن ها دریافتند حیواناتی که تاموکسیفن دریافت کرده اند دارای سطوح بالاتری از لاکتوباسیلوس در بافت پستانی خود هستند. لاکتوباسیلوس یک باکتری گرم مثبت است که به دلیل خواص ضد التهابی پروبیوتیک خود شناخته شده است. سپس محققان لاکتوباسیل را به غدد پستانی موش هایی که برای ایجاد تومورهای پستانی دستکاری شده بودند، تزریق کردند.
این حیوانات کاهش تشکیل و تکثیر تومورهای پستانی را نشان دادند. این مطالعه تنها به بررسی اثر لاکتوباسیلوس بر میکروبیوم پستان پرداخته است. محققان بررسی کردند که آیا همه پروبیوتیک ها می توانند میکروبیوم سینه را تغییر دهند یا خیر.

دکتر عطاالله رسولی

دکتر عطاالله رسولی

متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی سرطان

سابقه ریاست بیمارستانهای امیرکبیر و امیرالمومنین اهواز
فارغ التحصیل از دانشگاه تهران و انستیتو کانسر و با تجربه بیش از ۱۰,۰۰۰ عمل جراحی
ایشان در حال حاضر در بیمارستان آپادانا اهواز (کد نظام پزشکی ۴۴۸۹۸) مشغول به طبابت هستند.