روش های موثر در پیشگیری از ابتلا به سرطان

روش های موثر در پیشگیری از ابتلا به سرطان

همانطور که می دانید، سرطان در اثر رشد غیر طبیعی سلول ایجاد می شود. این که آیا پیشگیری از سرطان امکان پذیر است یا خیر و راه های پیشگیری از سرطان آیا موثر هستند یا خیر، که در این مقاله به آنها پاسخ خواهیم داد، اگرچه عواملی خارج از کنترل ما ، مانند ژنتیک و برخی عوامل دیگر ، می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد ، شیوه زندگی و عادات رفتاری ما، نوع تغذیه، یوگا و میزان فعالیت بدنی در کاهش ریسک ایتلا بی تاثیر نیستتند، اگرچه عوامل ارثی و ژنتیکی خارج از کنترل ما هستند ، اما می توانیم شیوه زندگی خود را تغییر داده و تغییر دهیم.

روش های پیشگیری از ابتلا به سرطان

احتمالاً گزارش های متناقضی در مورد پیشگیری از سرطان شنیده اید. گاهی اوقات آنچه را که در این زمینه می خوانید می تواند مغایر باشد. اغلب آنچه در این زمینه گفته می شود در حال تغییر است ، اما آنچه واضح است این است که خطر سرطان تحت تأثیر سبک زندگی ما قرار می گیرد. بنابراین ، اگر می خواهید از سرطان جلوگیری کنید ، توصیه هایی را که در این زمینه به شما خواهیم کرد ، جدی بگیرید.

برای پیشگیری از سرطان، مواد غذایی سالم مصرف کنید.

اگرچه رژیم غذایی سالم نمی تواند پیشگیری از سرطان را تضمین کند ، اما می تواند خطر ابتلا به آن را کاهش دهد. دستورالعمل های زیر را در نظر بگیرید:

میوه و سبزیجات بخورید.

رژیم غذایی خود را بر اساس میوه ها ، سبزیجات و سایر غذاهای گیاهی مانند غلات کامل و حبوبات تنظیم کنید.

از چاقی خودداری کنید.

با انتخاب غذاهای کم کالری مانند قندهای تصفیه شده و منابع چربی حیوانی وزن خود را کاهش دهید. از مصرف الکل خودداری کنید. نوشیدن الکل خطر ابتلا به سرطان سینه ، روده بزرگ ، ریه ، کلیه و کبد را افزایش می دهد.

مصرف گوشت فرآوری شده را به حداقل برسانید.

به گزارش آژانس بین المللی تحقیقات سرطان نشان می دهد که خوردن مقدار زیادی گوشت فرآوری شده می تواند خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان را افزایش دهد.
علاوه بر این ، زنانی که از رژیم غذایی مدیترانه ای با روغن زیتون و آجیل پیروی می کنند ، کمتر در معرض ابتلا به سرطان سینه خواهند بود. رژیم مدیترانه ای بیشتر بر روی غذاهای گیاهی مانند میوه ها و سبزیجات ، غلات کامل ، حبوبات و آجیل تمرکز دارد. افرادی که از رژیم مدیترانه ای پیروی می کنند از چربی های سالم مانند روغن زیتون به جای گوشت قرمز ، ماهی و کره استفاده می کنند.

  تشخیص سرطان پستان با آزمایش خون

برای پیشگیری از سرطان، وزن سالم خود را حفظ کرده و فعالیت های فیزیکی را فراموش نکنید.

حفظ وزن سالم می تواند خطر ابتلا به چندین سرطان از جمله سینه ، پروستات ، ریه ، روده بزرگ و کلیه را کاهش دهد. فعالیت بدنی نیز در این زمینه مهم است. علاوه بر کمک به حفظ وزن ، خطر ابتلا به سرطان سینه و روده را کاهش می دهد. بزرگسالانی که فعالیت بدنی دارند از مزایای سلامتی برخوردار هستند. اما برای مزایای قابل توجه سلامتی ، سعی کنید حداقل 150 دقیقه فعالیت هوازی متوسط ​​در هفته یا 75 دقیقه فعالیت هوازی شدید داشته باشید. همچنین می توانید ترکیبی از فعالیت متوسط ​​تا شدید را انجام دهید. برای برنامه ریزی بهتر می توانید 30 دقیقه فعالیت بدنی را در برنامه روزانه خود قرار دهید و حتی در صورت امکان فعالیت های بیشتری را انجام دهید.

برای پیشگیری از سرطان، از خودتان در برابر آفتاب محافظت نمایید.

اگر نکات زیر را رعایت کنید ، سرطان پوست یکی از شایع ترین انواع سرطان است و البته یکی از قابل پیشگیری ترین ها است.

از آفتاب ظهر اجتناب کنید.

از ساعت 10 صبح ساعت 4 بعد از ظهر از خورشید دور بمانید ، زیرا پرتوهای خورشید در این مدت بیشترین شدت را دارند.

در سایه بمانید.

در خارج از منزل تا حد ممکن در سایه بمانید. از عینک آفتابی و کلاه استفاده کنید.

پوست خود را بپوشانید.

لباسی بپوشید که نواحی بیشتری از پوست را بپوشاند. از رنگ هایی که نور بیشتری را منعکس می کنند استفاده کنید.

استفاده از کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید.

حتی در روزهای ابری از ضد آفتاب با SPF حداقل 30 استفاده کنید. از کرم ضد آفتاب سخاوتمندانه استفاده کنید و در صورت لزوم آن را تمدید کنید.

از برنزه شدن با لامپ ماوراء بنفش خودداری کنید.

آنها به اندازه نور خورشید به شما آسیب می رسانند.

برای پیشگیری از سرطان، تنباکو مصرف نکنید.

سیگار کشیدن خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد و با انواع سرطان ها از جمله ریه ، مری ، حنجره ، دهان ، گلو ، لوزالمعده ، مثانه ، دهانه رحم و کلیه همراه است. جویدن تنباکو می تواند منجر به سرطان دهان و لوزالمعده شود. حتی اگر سیگار نمی کشید ، قرار گرفتن در معرض دود می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. اجتناب از سیگار کشیدن یا تصمیم برای ترک سیگار بخش مهمی از فرایند پیشگیری از سرطان است. در صورت نیاز به ترک سیگار ، می توانید با پزشک خود در مورد راههای ترک سیگار مشورت کنید. در سراسر جهان ، سیگار کشیدن یکی از عوامل اصلی پیشگیری از مرگ و میر ناشی از سرطان است. دود تنباکو حاوی بیش از 7000 ماده شیمیایی است که حداقل 250 مورد از آنها مضر هستند و بیش از 50 مورد از این مواد شیمیایی می توانند باعث سرطان شوند.

  معجزه یوگا در غلبه بر سرطان

برای پیشگیری از سرطان، از رفتارهای پرخطر خودداری نمایید.

یک روش موثر دیگر برای پیشگیری از سرطان ، اجتناب از رفتارهای پرخطر است که می تواند منجر به عفونت هایی شود که به نوبه خود می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

رابطه جنسی ایمن را جدی بگیرید.

تعداد شرکای جنسی خود را محدود کنید و در هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید. هرچه شریک جنسی بیشتری داشته باشید ، احتمال ابتلا به عفونت های مقاربتی مانند HIV یا HPV بیشتر است. افراد مبتلا به HIV یا ایدز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان مقعد ، کبد و ریه هستند. HPV اغلب با سرطان دهانه رحم همراه است ، اما می تواند خطر سرطان مقعد ، آلت تناسلی ، گلو و واژن را افزایش دهد.

از سوزن سرنگ مشترک استفاده نکنید.

به اشتراک گذاشتن سوزن با افرادی که از داروهای IV استفاده می کنند می تواند منجر به HIV شود ، همچنین هپاتیت B و هپاتیت C ، که خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش می دهد.

برای پیشگیری از سرطان، واکسینه شوید.

یکی از راه های پیشگیری از سرطان ، محافظت از خود در برابر عفونت های ویروسی است. در مورد واکسیناسیون با پزشک خود مشورت کنید.

هپاتیت B

هپاتیت B می تواند خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش دهد. واکسن هپاتیت B برای افرادی که دارای عفونت مقاربتی هستند ، افرادی که از داروهای داخل وریدی استفاده می کنند یا افرادی که در معرض خون یا مایعات بدن آلوده هستند توصیه می شود.

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

ویروس منتقله از راه جنسی که می تواند باعث ایجاد سرطان دهانه رحم و سایر اندام های تناسلی و همچنین سرطان سلول های سنگفرشی سر و گردن شود. واکسن HPV برای دختران و پسران 11 و 12 ساله توصیه می شود. سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از واکسن Gardasil 9 برای مردان و زنان 9 تا 45 ساله را تأیید کرده است.

برای پیشگیری از سرطان، مراقبت های پزشکی را به طور منظم انجام دهید.

خودآزمایی و غربالگری منظم برای انواع مختلف سرطان ، از جمله پوست ، روده بزرگ ، دهانه رحم و سینه ، می تواند شانس تشخیص سرطان در مراحل اولیه را افزایش داده و درمان را با موفقیت انجام دهد.

برای پیشگیری از سرطان، از قرار گرفتن در محیط های آلوده بپرهیزید.

آلودگی هوا ، آب و خاک با مواد شیمیایی سرطان زا می تواند به درجات مختلف باعث سرطان شود. حتی برخی مشاغل سرطان زا می توانند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند ، مانند مشاغلی که افراد در معرض آزبست قرار دارند. قرار گرفتن در معرض اشعه یونیزان از منابع انسانی یا طبیعی ، خطر ابتلا به سرطان های بدخیم مانند سرطان خون و تعداد تومورهای جامد را افزایش می دهد.
پرتودرمانی ، که یک درمان دارویی است ، در صورت استفاده نادرست می تواند خطرناک باشد. رادون ، گاز طبیعی رادیواکتیو موجود در خاک و مصالح ساختمانی ، همچنین خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد. با بهبود تهویه و آب بندی کف و دیوارها ، می توان سطح رادون را در خانه ها کاهش داد.

جمع بندی

روشهای پیشگیری از سرطان مجموعه اقداماتی است که باید برای تغییر شیوه زندگی و عادات و رفتارهای خاص انجام شود. با رعایت نکات موجود در این مقاله برای داشتن زندگی سالم ، می توانیم با سلول های سرطانی مبارزه کنیم و تا حدی از سرطان جلوگیری کنیم. اگرچه اثربخشی این استراتژی ها ممکن است 100٪ قطعی نباشد ، اما مطمئناً بی تأثیر نخواهد بود.

شما میتوانید برای رزرو نوبت از دکتر عطااله رسولی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی سرطان به بخش ارتباط با ما مراجعه کنید.

دکتر عطاالله رسولی

دکتر عطاالله رسولی

متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی سرطان

سابقه ریاست بیمارستانهای امیرکبیر و امیرالمومنین اهواز
فارغ التحصیل از دانشگاه تهران و انستیتو کانسر و با تجربه بیش از ۱۰,۰۰۰ عمل جراحی
ایشان در حال حاضر در بیمارستان آپادانا اهواز (کد نظام پزشکی ۴۴۸۹۸) مشغول به طبابت هستند.