غذاهایی که ضد سرطان سینه هستند

سرطان به معنای رشد غیرطبیعی سلول ها و گسترش آنها به قسمت های مختلف بدن است. نقش رژیم غذایی در پیشگیری از سرطان در خوردن غذاهای حاوی آنتی اکسیدان نهفته است. به عنوان مثال، انجمن سرطان آمریکا خوردن حداقل 5 وعده میوه و سبزیجات در روز و خوردن به اندازه کافی برای حفظ سلامتی را توصیه می کند.
علاوه بر این، دانشمندان دریافته اند که برخی از غذاهای پیشگیری کننده از سرطان می توانند بخش مهمی از رژیم غذایی مبارزه با سرطان باشند. اگرچه خوردن این غذاها تضمینی برای پیشگیری از سرطان نیست، اما می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد. نکات زیر می تواند به شما در مبارزه با سرطان کمک کند تا درست غذا بخورید.

برای کاهش ریسک ابتلا به سرطان سینه از کدام مواد مغذی بیشتر استفاده کنیم؟

میوه و سبزیجات زیاد بخورید.

میوه ها و سبزیجات سرشار از ویتامین ها و مواد مغذی هستند که اعتقاد بر این است که خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهند. وقتی غذاهای گیاهی می خورید، فضای کمتری برای غذاهای پر قند خواهید داشت. از غذاهای فرآوری شده یا شیرین، میوه ها و سبزیجات به عنوان میان وعده استفاده کنید. رژیم مدیترانه ای بیشترین مواد غذایی را برای مبارزه با سرطان ارائه می دهد و بر مصرف غذاهای گیاهی مانند میوه ها و سبزیجات، غلات کامل، حبوبات و آجیل تمرکز دارد. افرادی که به رژیم غذایی مدیترانه ای پایبند هستند، روغن زیتون را با کره و ماهی را با گوشت قرمز جایگزین می کنند.

  معجزه یوگا در غلبه بر سرطان

روزانه چای سبز مصرف کنید.

چای سبز یک آنتی اکسیدان قوی است که نقش مهمی در رژیم غذایی سرطان دارد. این نوشیدنی مفید می تواند در پیشگیری از سرطان های کبد، سینه، پانکراس، ریه، مری و پوست بسیار مفید باشد. محققان می گویند چای سبز حاوی ماده ای به نام اپی گالوکاتچین گالات (EGCG) است که علیه اوروکیناز (آنزیمی که برای رشد سرطان ضروری است) عمل می کند. یک فنجان چای سبز حاوی 100 تا 200 میلی گرم از این ماده ضد تومور است.

گوجه فرنگی بخورید.

تحقیقات نشان می دهد که لیکوپن آنتی اکسیدانی موجود در گوجه فرنگی قوی تر از بتاکاروتن، آلفاکاروتن و ویتامین E است. لیکوپن یک غذای سرطانی است که با انواع خاصی از سرطان مانند پروستات و ریه مبارزه می کند. گوجه فرنگی ها را حتما بپزید زیرا لیکوپن را آزاد کرده و در دسترس بدن قرار می دهند.
از روغن زیتون استفاده کنید.

در کشورهای مدیترانه ای از این چربی غیراشباع هم در آشپزی و هم در سالاد استفاده زیادی می شود و به دلیل بالا بودن سرطان سینه می تواند یک ماده غذایی ضد سرطان باشد. در دریای مدیترانه 50 درصد کمتر از ایالات متحده است.

سیر و پیاز زیاد بخورید.

تحقیقات نشان داده است که سیر و پیاز می توانند از تشکیل نیتروزامین ها، مواد سرطان زا قوی که به قسمت های مختلف بدن از جمله روده بزرگ، کبد و سینه حمله می کنند، جلوگیری کنند. هر چه سیر و پیاز داغ تر باشد، ترکیبات گوگردی فعال تر از سرطان جلوگیری می کند.

  ریسک کووید طولانی مدت برای مبتلایان به سرطان بیشتر است

ماهی را در وعده های غذایی خود قرار دهید.

ماهی های روغنی مانند سالمون، ماهی تن و شاه ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 هستند، نوعی اسید چرب که به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می دهد. می تواند دانه کتان بخورد.

شما میتوانید برای رزرو نوبت از دکتر عطااله رسولی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی سرطان به بخش ارتباط با ما مراجعه کنید.

دکتر عطاالله رسولی

دکتر عطاالله رسولی

متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی سرطان

سابقه ریاست بیمارستانهای امیرکبیر و امیرالمومنین اهواز
فارغ التحصیل از دانشگاه تهران و انستیتو کانسر و با تجربه بیش از ۱۰,۰۰۰ عمل جراحی
ایشان در حال حاضر در بیمارستان آپادانا اهواز (کد نظام پزشکی ۴۴۸۹۸) مشغول به طبابت هستند.